W jakim Ci dobrze? Styl Skandynawski
- Martyna Wróbel
- 13 lis 2017
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 23 sie 2022
W listopadzie zajmę się skandynawskimi przestrzeniami oraz możliwościami, jakie daje nam ten styl. Będzie zatem ogólnie o naszych skandynawskich sąsiadach, ich pojęciu szczęścia, a w kolejnych postach opiszę następne pomieszczenia, przestrzenie czy dekoracje, jakie towarzyszą klimatowi skandynawskiemu.

Mamy podstawowe informacje :)
Teraz trochę opiszę, jak można stworzyć sobie skandynawską przestrzeń.
Bądź hygge
W świecie pełnym rywalizacji, indywidualności, pojęć takich jak motywacja, sukces, dążenie do celu, bycie najlepszym itd. brakuje jednak podstawowych prawd, które powodują, że zatrzymujemy się na chwilę i pytamy, co dla mnie jest ważne, co JA lubię robić, co MI sprawia przyjemność. Świat pełen motywacyjnego bełkotu skutecznie ucisza w nas myśl o własnych przyjemnościach a podświadomie buduje chęć bycia najlepszym nie w tym, w czym chcemy być najlepsi, tylko w tym, w czym firma ma być doskonała. Zapominamy zatem o tym, że rodzinna atmosfera, spotkania z przyjaciółmi, kolacja przy świecach, spacer z dziećmi, czytanie książki, słuchanie muzyki to są źródła serotoniny. Dążenie do bycia najlepszym, poprzez rywalizację wydaje mi się złą drogą, powodującą w nas
w pewnym momencie frustrację. Pieniądze...hmmm, dążenie do budowania swojej pozycji w hierarchii korporacyjnej...hmmm.
Być może piszę teraz banały, natomiast chodzi mi o coś znacznie poważniejszego niż ta gitara, skarpetki i kubek kawy.
Mogłabym jeszcze pisać i pisać na ten temat, natomiast muszę wrócić do środka :)

Nasi sąsiedzi z Północnej Europy są zdeklarowanymi obrońcami środowiska. Wybierają ekologiczne materiały i rozwiązania. Dlatego we wnętrzach pojawiają się zwykle: drewno, kamień, papier, karton oraz tkaniny: len czy bawełna. Ostatnio bardzo dużo pojawiło się
w księgarniach literatury związanej ze szczęściem i życiem Skandynawów. Każdy z tych poradników pokazuje, jak można żyć szczęśliwie, w zgodzie z naturą, otaczając się prostymi formami. Podobnie jest w skandynawskich wnętrzach są one pełne harmonii i prostoty. Pojawiają się proste meble i dużo wolnego miejsca. Wyposażenie powinno być łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ Skandynawowie cenią sobie zarówno higienę, jak i czas.
Może właśnie koncepcja „hygge” wyjaśnia, dlaczego Duńczycy stoją na czele najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Na północy promienie słoneczne pojawiają się znacznie rzadziej niż na południu Europy, dlatego starają się Oni wpuszczać do domu jak najwięcej światła. Stąd jasne przestrzenie, dużo bieli, szarości, pasteli. Unika się ciemnych zasłon i firan, a parapety pozostają zazwyczaj puste.
Zdjęcie powyżej podkreśla jak ważna jest przestrzeń i światło w skandynawskim stylu.
Jasne, wysokie mieszkania i jeszcze więcej białych mebli. Spokojne beże i pastele ułatwiają się zrelaksować. Dużo geometrii i prostych, użytkowych form. Lekkie drewniane stoły, szafki oraz stoliki kawowe o nieskomplikowanych, geometrycznych kształtach. Największą ozdobą są kolorowe poduszki. Stosuje się za to innowacyjne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń.
Z tego powodu styl skandynawski sprawdza się w małych mieszkaniach.
Oprócz jasnego drewna styl skandynawski chętnie wykorzystuje chromowaną stal i wysokiej jakości plastik. Należy podkreślić, że styl skandynawski wykorzystuje naturalne oświetlenie, dlatego okna powinny pozostać odsłonięte! Styl skandynawski stanowi także doskonałą bazę do tworzenia różnych aranżacji.
Daje możliwość łączenia ze sobą wiele stylów i kontrastów kolorystycznych. Chłód północy i wszechobecna biel czy szarość w połączeniu z żywymi kolorami i geometrycznymi wzorami pozwala stworzyć ciepłe i przytulne wnętrze. Idealnie w takich przestrzeniach sprawdza się również botanika. Zieleń bowiem dodatkowo uspokaja i sprawia, że czujemy się lepiej w takim wnętrzu: paprocie, palmy, monstery. Przy urządzaniu mieszkania w stylu skandynawskim najważniejsze jest zachowanie prostoty, minimalizmu i funkcjonalności nawet w dodatkach, które mogą być jednak bardziej intensywne.

Która z nas nie jest fanką IKEII? No która? Ja podpisuję się dwoma rękami pod wejściem do tej sieciówki. Nie będę skupiać się nad jakością wykonanych mebli, ponieważ bardzo często słyszę argumenty, że IKEA to nie jest jakość, że dziadostwo itd. Ja uważam, że asortyment w tym skandynawskim sklepie zdecydowanie jest dla każdego. Znajdziemy w nim drogie, bardzo dobre jakościowe meble oraz tańsze i bardzo praktyczne rozwiązania, które niekoniecznie równe są jakości. Natomiast kto dzisiaj ma szafę w sypialni przez 20 lat? Kto nie zmienia co jakiś czas mebli w salonie czy łóżka? Ja bardzo często zmieniam wystój w mieszkaniu, lubię to, sprawia mi przyjemność dekorowanie moich małych przestrzeni dlatego uważam, że nie potrzebuję wydawać na szafę
w sypialni 8 000 PLN , czy fotela za 2 000 PLN.
Dodatkowo praktyczność i design mnie urzeka, zawsze znajdę tam coś dla siebie i koniec :) Przyznaję się do tego i już!
Meble i dodatki spełniają funkcję dekoracyjną i praktyczną.
Prostota w designie jest podstawą piękna i kwintesencją unikatowych wartości. Cechę tę cenią sobie wszyscy, którzy poszukują wygodnych, praktycznych i przede wszystkim pięknych mebli do swoich wnętrz mieszkalnych.
Hygge to więcej niż przytulny pokój z palącymi się świeczkami, to filozofia i styl życia,
który pomaga Duńczykom zmniejszyć obroty i cieszyć się chwilą.
Dom, mieszkanie, pokój, łóżko, nie ważne. Ważne, żeby znaleźć swoją małą przestrzeń,
w której można się zapomnieć.

oświetlenie Oświetlenie powinno spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim być praktyczne. Styl skandynawski pozwala na łączenie klasycznych i prostych form z nowoczesnym designem dlatego oświetlenie jest przede wszystkim prostą, drewnianą konstrukcją. Ten styl łączy elementy wykonane z metalu z drewnem i tkaniną. Lampy stołowe i podłogowe najczęściej posiadają abażury w kolorach bieli, szarości i ciepłych brązów. Jednak ze względu na to, że styl skandynawski można łączyć z wieloma aranżacjami to często również w oświetleniu pojawia się wspominana już kilkukrotnie geometria.
Nowoczesne oświetlenie w stylu skandynawskim czerpie inspiracje zarówno ze stylu klasycznego, retro i industrialnego.



Kolory to zdecydowanie biel i szarości.
W zasadzie do takich barw pasuje wszystko
i wszystko ładnie i przyjemnie wygląda. Można zauważyć, że we wnętrzach w stylu skandynawskim często pojawiają się drobne wieszaki, na których wisi podstawowa garderoba, żeby szybko można było sięgnąć po płaszcz czy szal. Tak jak już kilkakrotnie wspominałam praktyczność i prostota - to zdecydowanie wyróżnia ten styl w każdym pomieszczeniu.
Styl skandynawski to propozycja dla tych, którzy lubią proste i ponadczasowe rozwiązania. Nieskomplikowane motywy, charakterystyczne dla stylu skandynawskiego,
pozostawiają duże pole do popisu designerskiego. Przy jasnych meblach i stonowanej palecie barw, można dowolnie wzbogacać wnętrze o poduszki dekoracyjne, futerka, obrazki z różnych orientacji artystycznych czy też unikalne, pufy oraz fotele.


Wnętrze na poniższej fotografii spodobało mi się ponieważ idealnie pokazuje wszystkie ważne elementy stylu skandynawskiego.
Proszę jednak spojrzeć na nie z przymrużeniem oka :)

Comments